Choroba alkoholowa może dotknąć każdego niezależnie od wieku, płci czy statusu materialnego. Jednak problem alkoholizmu u kobiet narasta z roku na rok. Kobiecy alkoholizm znacząco różni się od tego uzależnienia u mężczyzn. Przebieg postępowania choroby u płci pięknej jest znacznie szybszy. Stężenie alkoholu we krwi będzie większe u kobiet, mimo tej samej ilości wypitego alkoholu.
Damski organizm ma mniejszą tolerancję alkoholu niż ciało mężczyzny. Oto przykładowe powody, dla których kobiety mają przysłowiowo „słabszą głowę” niż panowie:
Kobiety z reguły są bardzo wrażliwe i emocjonalne. Natłok obowiązków, kiepska sytuacja rodzinna czy samotność sprawiają, że panie chętniej sięgają po alkohol. Narastające problemy powodują rozdrażnienie oraz kłopoty ze snem. Te wszystkie czynniki prowadzą do sytuacji, w której kobieta pragnie wyluzować się po trudnym dniu. Myśli, że „jej też należy się coś od życia”, a jedyna przyjemność, na którą może pozwolić sobie to lampka czerwonego wina, po której czuje się szczęśliwsza.
Długoterminowy stres, z jakim zmaga się człowiek, powoduje: stany lękowe, nerwicę, a w rezultacie depresje. Kobiety borykające się z tymi zaburzeniami psychicznymi są bardziej narażone na popadnięcie w alkoholizm.
Nieumiarkowane spożywanie napojów procentowych powoduje wiele negatywnych konsekwencji zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jednak żeński organizm gorzej znosi konsekwencje picia trunków. Z tego powodu panie częściej zmagają się z problemami zdrowotnymi. Dodatkowe problemy mogą pojawić się, jeśli kobieta spożywa alkohol podczas ciąży.