Alkoholizm to uzależnienie przejawiające się niekontrolowanym spożywaniem alkoholu w nadmiernych ilościach i stała potrzeba jego picia. To choroba, z którą zmaga się duża część społeczeństwa na całym świecie. Według statystyk 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet zmaga się z chorobą alkoholową.
Każdy z nas nie raz spotkał się z terminem alkoholizmu. Jest to bardzo rozległy temat, dlatego nie wszyscy definiujemy go w ten sam sposób. Może to być zachowanie ludzi, którzy zmarnowali swoje życie przez alkohol. Człowiek spędzający cały dzień pod sklepem z butelką najtańszego trunku. Nie mający odpowiednich wartości i nieszanujących bliskich. Tacy ludzie nazywani są pijakami. To stereotypy, gdyż problem tej choroby może dopaść każdego, również osobę odnoszącą wielki sukces zawodowy. Jednak codzienne problemy i stres znieczula alkoholem w nadmiernych ilościach.
Nie da się jasno sprecyzować czynników, dla których ludzie popadają w nałogi. Eksperci podzielili przyczyny rozwoju uzależnienia na następujące grupy:
Wszystko zaczyna się w naszej głowie. Decyzje podejmowane przez nas na co dzień przejawiają się na przestrzeni kolejnych lat naszego życia. Tak samo popadamy w alkoholizm. Często siła naszego charakteru ma kluczowy wpływ na spotykające nas doświadczenia. Niska samoocena, brak kontroli nad własnym życiem czy nieradzenie sobie ze stresem może powodować ucieczkę do alkoholu, który błyskawicznie poprawia nastrój i dodaje pewności siebie.
Ryzyko zachorowania na alkoholizm zwiększa się ze względów genetycznych. Badacze udowodnili, że w organizmie alkoholików dochodzi do mutacji genów, a dokładniej mowa tutaj o chromosomie 13 oraz chromosomie Y 36. Zmodyfikowane geny otrzymuje następne pokolenie. Nie jest to jednak czynnik definiujący, że potomstwo również wpadnie w nałóg.
Alkohol towarzyszy większości spotkaniom towarzyskim od dawna. Stanowi on nieodłączną część kultury i większość z nas nie wyobraża sobie dobrej imprezy bez trunku. Zwyczaje nakłaniają nas, aby sięgnąć po kieliszek podczas toastu na weselu czy urodzinach. Nie tylko na męskich spotkaniach towarzyszy alkohol, gdyż kobiety coraz częściej umawiają się z przyjaciółkami na lampkę wina niż na kawę. Napój alkoholowy działa rozluźniająco, przez co ludzie lepiej się bawią pod jego wpływem. Często ludzie młodzi pragną zaimponować znajomym, dlatego też sięgają po coś mocniejszego.
Początki alkoholizmu są trudne do zdiagnozowania. Często ludzie na pierwszym etapie rozwoju choroby alkoholowej zdają sobie sprawę, iż piją za dużo. Jednak chcą wyprzeć tę myśl ze swojej głowy i uparcie zaprzeczają twierdzeniom, że popadają w uzależnienie. Z biegiem czasu problem narasta, a samoświadomość alkoholika zanika. Czynnikami charakterystycznymi mogą być:
Jeżeli zauważyłeś te objawy u siebie i pragniesz odmienić swoje życie już teraz, sprawdź skuteczne leczenie w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.